Topkapı Sarayı’ndaki gizli bahçe:Harem

Harem Dairesi (Video)

Geçen haftaki İstanbul gezimizdeki ilk durağımız Topkapı Sarayı idi. Her sene mutlaka ziyaret ettiğim Topkapı Sarayı geçmiş yıllara göre çok kalabalıktı. Özellikle Arap turistleri her yerde görmek mümkündü. Topkapı Sarayı, dünyaya hükmeden bir imparatorluğun yönetildiği bir merkez olduğundan her zaman ilgimi çekmiştir.
Geçmiş yıllarda, gruplar halinde ziyaret edilebilen Harem Dairesi‘ne bu yıl, turist gruplarını beklemeden yerli ziyaretçiler de alınıyordu. Topkapı Sarayı‘ndaki en çok merak edilen yerlerin başında Harem Dairesi geliyor. Batılıların yoğun bir şekilde burasından farklı bir yermiş gibi bahsetmeleri ilgiyi artırıyor. Turistlerdeki etrafa bakışlarında bunu görebiliyorsunuz. Birde daha önceki yıllarda bizim de şahit olduğumuz bazı turist rehberlerinin burayı “zevk odaları” şeklinde anlatmaları ilginin artmasına sebep olmuş olabilir.
Yukarıda Harem Dairesi’den bizim çektiğimiz kısa bir video var. Daha fazla yazmaya gerek yok sanırım.

The harem of the Turkish Great Sultan, which was in the Topkapı Palace serraglio, typically housed several hundred – at times over a thousand – women including wives. It also housed the Sultan’s mother, daughters and other female relatives, as well as eunuchs and slave girls to serve the aforementioned women. During the later periods, the sons of the Sultan also lived in the Harem until they were sixteen, when it might be considered appropriate for them to appear in the public and administrative areas of the palace. The Topkapı Harem was, in some senses, merely the private living quarters of the Sultan and his family, within the palace complex.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: