Diyarbakır’a selam

Bazen insan çok önemli anları yanında fotoğraf makinası olmadığı için kaçırır. Fotoğraf kareleri gözünüzün önünde yürür gider. Yanarsınız. Yıllar önce bir İstanbul seyahatimde, her zaman olduğu gibi, Sultanahmet’le Beyazıt arasında kalan 2.Mahmut Türbesi’ne gitmiştim. Türbenin bahçesinde mezarlar ve tarihi Türk Ocağı Binası var. Burayı önemli kılan, tarihimize yön veren enteresan şahsiyetlerin burada istirahat ediyor olması.
2. Abdülhamit, Ziya Gökalp, Şeyh Bedrettin… gibi
Anadolu’dan buraya ziyaret için gelmiş olan orta yaşlı bir adamı burada, 2. Abdülhamit Han‘ın sandukasına sarılmış ağlarken görmüştüm. O adam ağlaması bitip yanımızdan geçerken eliyle sandukanın altındaki bilgi levhasını göstermişti bize. Kendisine meraklı gözlerle bakan bizlere niçin ağladığını böyle anlatmıştı.Osmanlı padişahları arasında Anadolu’yu unutmayan belki ilk padişah O idi. Anadolu hastalık, açlık ve sefalet içerisindeyken, O, Anadolu’nun çeşitli yerlerine hastahane ve okul yaptırmıştı. O adamın sandukaya sarılarak hıçkıra hıçkıra ağlaması gözümün önünden hiç gitmez. Ne zaman 2. Abdülhamit Han hazretlerinin huzuruna çıksam, bu adam aklıma gelir. Hep kendime kızarım yanıma fotoğraf makinası almadığım için.
Yazının başlığıyla bu yazının pek alakası yok değil mi? Kimbilir, belki vardır. Youtube sitesini gezerken, Diyarbakır’ı tanıtan güzel bir klip gördüm paylaşayım istedim. Biz bu ülkenin vatandaşlarıyız. Kardeşiz. Bizi birbirimizden ayırmaya çalışanların oyununa gelmeyelim.

Buradan blog yazarlarına da çağrı yapalım: Gelin hep beraber, bu video görüntülerini bloglarımıza yerleştirelim. Altına da Diyarbakırla ilgili güzel şeyler yazalım. Belki oraya gitmişsinizdir. Yaşadıklarınızı yazın. Kendi çektiğiniz fotoğraflar, videolar varsa onları koyalım

Reklamlar

Bir Yanıt to “Diyarbakır’a selam”

  1. Sonrisa Says:

    Çok teşekkürler ilgi ve duyarlılığınız için!! Sizin gibi düşünenlerin artması dileğiyle. Ben de Diyarbakır ile ilgili bloguma başladım. Gayet güzel bir blogunuz var, yeni adresinizi de ziyaret edeceğim. Görüşmek üzere!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: